Trądzik różowaty

Wiele osób nie rozróżnia trądziku pospolitego i różowatego. Są to jednak dwa odrębne schorzenia i powstają na innych podłożach. Co to jest trądzik różowaty, kto jest na niego narażony najbardziej i jak się go zwalcza? Czy jest to choroba całkowicie wyleczalna?

Trądzik różowaty jest chorobą zapalną skóry twarzy, o charakterze przewlekłym. Przyczyny jego występowania są wielorakie. Zmiany skórne pojawiają się głównie pod wpływem stresu, opalania, ale też na skutek złego odżywiania, nadużywania alkoholu, chorób gruczołów dokrewnych i stosowania niektórych leków. Trądzik różowaty występuje u osób dojrzałych (30-55 lat), o jasnej cerze, włosach i oczach. Ma podłoże genetyczne.

Postacie trądziku różowatego

Teleangiektatyczno-rumieniowata (najczęstsza) – na twarzy pojawiają się tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki, uczucie pieczenia

Grudkowo-krostkowa – rumień pośrodku twarzy, okresowo pojawiają się grudki i krosty

Przerostowa – skóra twarzy przybiera pofałdowaną powierzchnię, jest zgrubiała, gdzieniegdzie występują guzki. Pojawia się najczęściej na nosie.

Oczna – częste zapalenia spojówek, brzegów powiek (tzw. jęczmienie), z łzawieniem i pieczeniem oczu oraz światłowstrętem.

Postać ziarniniakowa, która ujawnia się w postaci twardych guzków o żółtobrązowej lub czerwonawej barwie.

Leczenie trądziku

Trądzik różowaty można leczyć miejscowo (zewnętrznie) i ogólnie. Miejscowo najczęściej stosuje się metronidazol. Oprócz tego preparaty zawierające siarkę, a w przypadku postaci guzowatej i odmiany ziarniniakowej – nadtlenek benzoilu, likwidujący grudki i zgrubienia. Spośród stosowanych miejscowo antybiotyków dobre efekty dają: tetracyklina, erytromycyna i klindamycyna.
Leczenie ogólne polega na usuwaniu przyczyn wystąpienia trądziku. Są to: zmiana diety, zaprzestanie spożywania potraw ciężkostrawnych i alkoholu, unikanie słońca, leczenie zaburzeń endokrynologicznych i pokarmowych.
W postaci przerostowej niekiedy może być potrzebne leczenie chirurgiczne, polegające na ścinaniu zgrubień, a także laseroterapia.

Przebieg

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, uwarunkowaną genetycznie. Nie jest więc możliwe całkowite i bezpowrotne jego wyleczenie. Leczenie jest konieczne, ale ma ono na celu zmniejszenie lub usunięcie objawów choroby oraz zapobieganie nawrotom.
Niezbędna jest codzienna pielęgnacja twarzy za pomocą kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej. Nie należy stosować peelingu, kosmetyków zapachowych i detergentów wysuszających skórę. Nie wolno myć twarzy mydłem! Do zmywania makijażu warto używać płynu na bazie aloesu, bez zawartości alkoholu, który wysusza skórę.

SilicoSan

SilicoSan może wysuszać cerę, dlatego należy stosować ostrożnie u chorych, którzy mają suchą cerę bez wyraźnego łojotoku. Przed pierwszym zastosowaniem należy przeprowadzić próbę tolerancji na małym fragmencie skóry.

Przeczytaj poszerzoną, profesjonalną informację o przyczynach trądziku, jego różnych postaciach, o miejscowym i ogólnym leczeniu trądziku (format pdf, 16 stron). Tu możesz pobrać plik trądzik.

 
Uwaga! Przedstawiony powyżej preparat jest kosmetykiem do pielęgnacji cery skóry trądzikowej. Nie należy rozumieć, że może on zapobiegać lub leczyć jakiekolwiek choroby. Powyższe treści nie odwołują się do takich jego właściwości.