trądzik mity i fakty - 1

Trądzik to najczęstsza choroba skóry. Praktycznie 85 – 95% naszej populacji ma lub miało objawy trądziku. Na szczęście większość przypadków trądziku przebiega z małym lub niewielkim nasileniem. Jednak źle leczony trądzik może mieć ciężki przebieg i prowadzić do trwałych blizn i oszpecenia, co może wywierać bardzo wpływ na psychikę osób dotkniętych tym problemem.

Trądzik dotyczy tylko młodzieży

Nieprawda. Trądzik, chociaż najczęściej dotyczy młodzieży, może również dotyczyć dorosłych. Przypuszcza się, że jest pewna skłonność rodzinna do występowania trądziku. Dlatego uważa się, że może on mieć podłoże genetyczne i jest chorobą wieloczynnikową, przewlekłą, w której czynniki zewnętrzne, takie jak np. kosmetyki, leki mogą odgrywać znaczną rolę.

Trądzik pojawia się w okresie pokwitania i związany jest z przestrojeniem hormonalnym oraz zmianą czynności gruczołów skóry. U dorosłych trądzik może występować jako przetrwała postać trądziku młodzieżowego lub w skutek zawodowego kontaktu ze różnymi związkami np. olejami mineralnymi i smarami (trądzik zawodowy). Trądzikowe zmiany skórne w trądziku zawodowym lokalizują się głównie tam, gdzie zabrudzone w pracy ubranie przylega do skóry, np.: na udach i ramionach.

Trądzik a leki

Wiele leków może wywoływać trądzik. Należą do nich leki zawierające chlorowce (jod i brom), niektóre hormony np. anaboliczne (danazol, testosteron), kortykosteroidy (encorton), doustne środki antykoncepcyjne, i szereg innych leków: sole litu, izoniazyd, hydantoinę, etionamid, rifampicyna, tetracyklina, disulfiram, tiouracyl, cyklosporyna, dantrolen, niektóre witaminy : B12, B6, B1, D2. Zmiany trądzikowe ustępują po zaprzestaniu leczenia, które je wywołuje.


trądzik mity i fakty następna strona

Przeczytaj poszerzoną, profesjonalną informację o przyczynach trądziku, jego różnych postaciach, o leczeniu trądziku miejscowym i ogólnym (format pdf, 16 stron). Tu możesz pobrać plik trądzik.
 
Uwaga! Przedstawiony powyżej preparat jest kosmetykiem do pielęgnacji cery skóry trądzikowej. Nie należy rozumieć, że może on zapobiegać lub leczyć jakiekolwiek choroby. Powyższe treści nie odwołują się do takich jego właściwości.