Siły van der Waalsa

Siły van der Waalsa są to oddziaływania międzycząsteczkowe bliskiego zasiegu tj do 0,5 nm. Przyczyną wystąpienia oddziaływania van der Waalsa są trwałe oraz wyindukowane momenty dipolowe w cząsteczkach lub - w przypadku oddziaływań dyspersyjnych - chwilowe asymetrie rozkładu ładunku w cząsteczce lub atomie.

Występują w kryształach wszelkiego typu (dominują w kryształach molekularnych), ponadto mają duże znaczenie m.in. w zjawiskach: adsorpcji, skraplania gazów, solwolizy.

Dzięki tym siłom muchy, żuki a nawet jaszczurki potrafią chodzić po suficie szkle lub porowatych powierzchniach lekceważąc prawa grawitacji.

Na zdjęciu obok pokazano w powiększeniu mikroskopu eklektronowego budowę łapek tych zwierząt. Okazuje się, że ich powierzchnię pokrywają mikrowłoski. Pomiędzy atomami, z których zbudowane są te mikrowłoski a atomami materiału, z którego zbudowana jest powierzchnia, po której chodzą, pojawiają się w wyniku chwilowej asymetrii rozkładu ładunku właśnie siły van der Waalsa. Chociaż siły te są bardzo małe, bo powstaja na bardzo małej przestrzeni, to jeśli powierzchnia byłaby większa to i te siły stałyby się znaczące.

W laboratoriach udało się stworzyć tego typu materiał. Jeden centymetr kwadratowy tego materiału pozwala na utrzymanie kilkuset kilogramów. Na 5 cm kwadratowych "plastra", o powierzchni zbudowanej z mikrowłókien, powieszono na suficie 1,5 tonowe auto> Zaś człowiek w rękawicach i skarpetach z takiego materiału może chodzić po szklanej ścianie i sufcie.

Właśnie te siły powstają w zolu kololoidalnej krzemionki i stanowią o jej niezwykłych właściwościach.

Przeczytaj poszerzoną, profesjonalną informację o przyczynach trądziku, jego różnych postaciach, o leczeniu trądziku miejscowym i ogólnym (format pdf, 16 stron). Tu możesz pobrać plik trądzik.
 
Uwaga! Przedstawiony powyżej preparat jest kosmetykiem do pielęgnacji cery skóry trądzikowej. Nie należy rozumieć, że może on zapobiegać lub leczyć jakiekolwiek choroby. Powyższe treści nie odwołują się do takich jego właściwości.