Porównanie składu preparatów proMyalgan i Myalgan

proMyalgan to nowa nazwa preparatu Myalgan w nowej udoskonalonej formule. Dotychczasowy skład został uzupełniony o dodatek tauryny. Inne składniki preparatu pozostały bez zmian.

T A U R Y N A
proMyalgan
T R Y P T O F A N
Myalgan

Spożycie tauryny wpływa korzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się jej funkcje neuroprzekaźnika. Jest m.in. agonistą (pobudza) receptorów GABA typu A. Przez pobudzenie receptorów GABA-ergicznych może powodować efekt anksjolityczny czyli przeciwlękowy, nasenny, przeciwdrgawkowy i miorelaksacyjnie, czyli rozluźniący mięśnie szkieletowe.

Tauryna bierze udział w mechanizmie termoregulacji, wykazując działania hipotermiczne oraz nasila podstawowe wydzielanie wazopresyny i oksytocyny w części nerwowej przysadki.

Tauryna poprawia funkcje poznawcze i pomaga w nauce poprzez poprawę metabolizmu komórek glejowych, a pośrednio, wszystkich neuronów. Wysokie stężenie tauryny występuje w rozwijającym się mózgu i spada zaraz po zakończeniu procesu rozwoju.

Tauryna spełnia w organizmie szereg korzystnych funkcji:

 • Reguluje wewnątrzkomórkowy poziom wapnia
 • Stabilizuje błony komórkowe
 • Reguluje ciśnienie osmotyczne komórek
 • Usuwa (wymiata) wolne rodniki
 • Chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami
 • Regulacja (hamowanie) neurotransmisji poprzez odziaływanie na receptory GABAA
 • konieczna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania siatkówki oka
 • Tauryna chroni komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez niektóre metale ciężkie, zaś ekspozycja organizmu na te metale, np. ołów, zmniejsza stężenie tauryny w osoczu.

  Stwierdzono również, że niedobór tauryny u noworodków ludzkich zakłócał wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, między innymi poprzez jej wpływ na sprzęganie kwasów żółciowych. Tauryna wspomaga trawienie i wchłanianie tłuszczu i wszystkich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

  Poprawia transport kreatyny do mięśni i wzmacnia siłę skurczu serca.

  Serotonina jest związkiem chemicznym w mózgu, który ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa, relaksu i zaufania. Jej niedobór może doprowadzić do zakłóceń snu, uczucia lęku, depresji i skłonności do przejadania się, w szczególności węglowodanami i cukrami prostymi. Jednak poziomy serotoniny niepokojąco zmniejszają się wraz z wiekiem! Odkrycia te dostarczają biochemicznego uzasadnienia, by wyjaśnić powszechne, związane z wiekiem zaburzenia, takie jak przygnębiony nastrój i kłopoty ze snem. Opierając się na badaniach można stwierdzić, że starzejący się ludzie mogą znacznie poprawić stan swojego zdrowia dzięki przywróceniu serotoniny do poziomów jakie mieli za młodych lat.

  Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym do produkcji serotoniny w mózgu. Jego ilość w typowej diecie odpowiada podstawowym metabolicznym wymaganiom, ale często nie zapewnia optymalnych poziomów serotoniny. W każdej normalnej diecie, pełnej czy wegetariańskiej, tryptofan jest najmniej licznym aminokwasem ze wszystkich. Typowa dieta dostarcza tylko 1 000 do 1 500 mg/dzień tryptofanu, ale w organizmie toczy się ciągła rywalizacja o jego ograniczone ilości. Tryptofan jest używany do wytwarzania różnych struktur białkowych w organizmie. U osób, które spożywają małe i umiarkowane ilości witaminy B3 (niacyny), tryptofan może ją wytworzyć w wątrobie, ale ze stosunkiem zaledwie 60 mg tryptofanu na 1 mg witaminy B3. Dlaczego ilość tryptofanu dostarczanego w diecie może być niewystarczająca. Można by dowieść, że powszechny niedobór serotoniny jest co najmniej częściowo odpowiedzialny za liczbę przygnębionych, źle śpiących i mających nadwagę lub otyłość osób.

  Jednak utrzymywanie nawet niewielkiej ilości tryptofanu zapewnia pewne korzyści w odniesieniu do podwyższania poziomu serotoniny w mózgu, ponieważ może skutecznie konkurować z innymi aminokwasami jeśli chodzi o jej transport przez barierę krew-mózg. Substancje odżywcze muszą pokonać barierę krew-mózg by transportować cząsteczki. Tryptofan rywalizuje o ten transport z innymi aminokwasami.

  Porównanie składu ilościowego proMyalgan i Myalgan w jednej tabletce
  Składnik
  proMyalgan
  Myalgan
  Ekstrakt liści stokrotki
  70 mg
  75 mg
  Ekstrakt liści winogron
  70 mg
  75 mg
  Ekstrakt pestek oliwki
  65 mg
  75 mg
  Ekstrakt owocu ananasa
  40 mg
  50 mg
  Ekstrakt słodkich migdałow
  10 mg
  Aminokwas
  Tauryna
  30 mg
  l-Tryptofan
  50 mg
  Sok pomarańczowy w proszku
  10 mg
  Uwaga: w obu preparatach zwiększono ilość składników nieaktywnych w tabletce takich, jak skrobia i celuloza mikrokrystaliczna. Nie wpływa to na wartość preparatu, ale podczas ssania tabletki może dawać nieprzyjemne doznanie.